Witamy w naszym sklepie!

7 zasad skutecznej organizacji dziecięcego pokoju
2.jpg

Pokój dziecka pełni wiele funkcji, niezależnie od wieku jest to najczęściej: sypialnia, garderoba, pokój do nauki i oczywiście jeden wielki plac zabaw. Nie ma co się oszukiwać, że każda rzecz będzie tu miała jedno wyznaczone miejsce. Przedmioty w dziecięcych pokojach mają przecież niesamowitą zdolność do zmieniania swojego położenia w bardzo krótkim czasie, łącznie z przedziwnym zjawiskiem, jakim jest wychodzenie z pokoju, np. do salonu lub kuchni.

Dzieci mają różne zainteresowania i hobby, a co za tym idzie mają różne zabawki i akcesoria. Dziecko zmienia też zainteresowania w różnym wieku, a co za tym idzie w ekspresowym tempie wzrasta ilość rzeczy, jakie znajdują się w jego pokoju.

Jak w takim razie zorganizować pokój by wybrane sposoby organizacji sprawdzały się jak najdłużej?

Są uniwersalne porady, które sprawdzą się w prawie każdym dziecięcym pokoju:

1. Dużo miejsca do zabawy

  W pokoju dziecka, większe znaczenie ma ilość wolnego miejsca do zabawy, niż ilość mebli. Zastanów się czy w pokoju nie ma jakiś mebli, których można się pozbyć lub przestawić do innego pokoju w domu. Zapewne meblem, który zajmuje najwięcej miejsca jest łóżko, dlatego chowaj w dzień pościel i pozwól by ta przestrzeń mogła być swobodnie przeznaczona na zabawę. Zdaje się, że jedną z najlepszych zabaw jest przecież skakanie po łóżku :)

  2. Strefy do zabawy

   Dobrze, aby w pokoju dziecka były wydzielone strefy (zabawa na podłodze, zabawy plastyczne lub nauka, czytanie/oglądanie książek) Strefa zabaw na podłodze powinna być wyposażona w miękki dywan lub matę. Natomiast zabawy plastyczne lub nauka powinny odbywać się przy stoliku/biurku. Pierwszy powód jest dość prozaiczny – przecież nie chcesz wydłubywać godzinami plasteliny z dywanu. Drugi to zachowanie odpowiedniej postawy np. przy rysowaniu. Aby w poszczególnych strefach panował porządek, warto przyłożyć uwagę do organizacji i maksymalnie ułatwić odkładanie rzeczy na miejsce po zakończonej zabawie.

   3. Mniej zabawek na raz

    Jakiego systemu organizacji nie wprowadzisz, to nadmiar zabawek będzie psuł cały efekty. Prawda jest taka, że dziecko bawi się tym co ma dostępne w zasięgu swoich rąk. Często w obawie, że dziecko będzie się nudziło w jego pokoju umieszczane są coraz to nowe zabawki, które zabierają miejsce i zwyczajnie dekoncentrują. Dziecko po otwarciu szuflady lub szafki powinno od razu widzieć co, gdzie się znajduje. W przeciwnym wypadku, będzie tak długo wyrzucać wszystko z mebla, aż znajdzie upragnioną zabawkę – robiąc przy tym oczywiście bałagan. Przechowywanie w przeźroczystych pojemnikach, sprawdza się idealnie – bo nie dość, że dziecko szybko odnajduje zabawkę, to jeszcze pojemnik zabezpiecza przez osadzaniam się kurzu.

    4. „Stare-nowe zabawki” – Rotacja

     Aby dziecko darzyło zainteresowaniem swoje rzeczy warto wprowadzić cykliczną rotacje wśród zabawek. Oznacza ona chowanie części zabawek i wynoszenie ich z pokoju na jakiś określony czas. Kiedy zauważymy, że dziecko zaczyna się nudzić zestawem swoich zabawek znajdujących się w pokoju przynosimy ze schowka „stare-nowe zabawki”, a ch

     owamy te którymi się już znudziło. Ta zasada jest nie tylko sposobem na zwiększenie koncentracji na zabawie, uzyskanie większej ilości miejsca do zabawy – to często sposób na odciążenie budżetu zabawkowego.

     5. Archiwizacja

      Ta zasada dotyczy zabawek i prac plastycznych. To naturalne, że chcemy zachować część prac dziecka na pamiątkę i że niektóre zabawki nabierają wartości sentymentalnej. O sentymenty, trzeba jednak odpowiednio dbać i nie dać im się zniszczyć w ferworze zabawy. Warto cyklicznie przeglądać dzieła, które tworzy dziecko i chować je w bezpiecznym miejscu, by w odpowiedniej chwili na wspomnienia wyjąć je i nacieszyć się emocjami, jakie ze sobą niosą.

      6. Organizacja wspomagająca samodzielność


       Organizując pokój dziecka stawiaj na pierwszym miejscu warunek, aby była przyjazna samodzielności – chociażby w zakresie utrzymywania porządku i odkładania na miejsce. Organizując pokój warto zwrócić uwagę na organizację dziecięcej szafy. Dostosuj system przechowywania do umiejętności dziecka w zakresie składania ubrań. Jeżeli Twoje dziecko nie jest mistrzem składania ubrań w kostkę, postaw na wieszaki, umieszczając przy tym rurkę na odpowiedniej wysokości. W szafie postaraj się wydzielić sekcje dla odpowiednich rodzajów ubrań, aby dziecko wiedziało, gdzie ma szukać danej części garderoby. Możesz wdrożyć również system etykiet. Jeżeli Twoje dziecko nie potrafi jeszcze czytać – świetnie sprawdzą się obrazki na etykietach. Może nawet wykonać je samodzielnie.

       7. Rutyna, gwarancją skutecznej organizacji

        Skuteczna organizacja to taka, która jest stosowana. Niezależnie od tego ile pojemniczków, koszyków, pudełeczek nie postawisz w pokoju dziecka, na nic się zdadzą próby organizacji, jeżeli rzeczy nie będą na koniec zabawy lub na koniec dnia odkładane na swoje miejsce. Urządzaj dziecku zawody, zgadywanki „Gdzie mieszkają zabawki?”, porządkujcie przez jakiś czas wspólnie, by odkładanie na miejsce weszło dziecku w nawyk. Przecież skuteczna organizacja to nie tylko chowanie, to również sztuka odnajdywania rzeczy bez robienie przy tym bałaganu.

        do góry
        Sklep jest w trybie podglądu
        Pokaż pełną wersję strony
        Sklep internetowy Shoper.pl